Karotlu Matkap

Karotlu matkap, kullandığı enerji açısından, elektrik ile çalışan ve akü ile çalışan olarak ikiye ayrılmaktadır. Beton ve benzeri sert cisim ve materyallerden, silindir şeklinde parçalar çıkartılması amacını güden ve bunu gerçekleştiren makinelerdir.Karotlu matkap makinesi silindir şeklindeki parçaları söz konusu zemin üzerinde içeri doğru döner hareketlerle delerek çıkartır. Bu aşamada zahmete girmeden, zaman kaybı yaşamadan silindir şeklinde parça ihtiyaç dahilinde ve ihtiyaç adetince çıkartılır.Karotlu matkap makinesi, silindir çıkartma işleminde, beton ya da hangi zeminde işlem yapılıyor ise o zemine hiçbir zarar vermeden işlemi tamamlar.

Çıkan silindir parça havuca benzediği için İngilizce carrot yani havuçtan esinlenerek karot olarak adlandırılmıştır.

Değişik ebat ve ölçülerde titreşimsiz şekilde silindir şekilde bloklar çıkartılır.

Karotlu Matkap Nerelerde Kullanılır?

Karotlu matkapfarklı sektörlerde, farklı amaçlarla kullanılabilir. İnşaat sektöründe, madencilik sektöründe, sanayi sektöründe, petro-kimya sektöründe vb. sektörlerde kullanılabilir. Kullanım sektörü ve yeri farklı olacağı için amacı da farklı olacaktır.Karotlu matkabı kullanmadan evvel ön bir kontrol yapmak yerinde olur.

Karotlu Matkap Kullanılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

• Karot ucu takılı mı değil mi? Mutlaka kontrol etmek gerekir.

• Karotlu matkap makinesini kullanırken, makineye aşırı ölçüde baskı yapmamak gerekir, rahat ve dengeli tutmak en iyi sonucu verir.

• Uygulana zemin ya da materyalin cinsine göre baskı uygulamanın dozunu ayarlamak gerekir.

• Karotlu matkabın ucunu değiştirirken makinenin kapalı olduğundan, elektrikle bağlantısının olmadığından emin olmak gerekir.

• İşe koyulmadan evvel iş güvenliği ile ilgili önlemleri almak gerekmektedir. Kask, kulaklı vb.

• Şayet sabitleme başlığı kullanılacak ise, mutlaka düzgün ve doğru bir şekilde montelemeyapıldığından emin olmak gerekir.

Karotlu matkap kullanıldığı sektörde zaman tasarrufu sağlaması, etkinliği açısında önemli makinelerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir