Rus Matkap

Rus Matkap denilince akla gelecek olan cihaz,rus şanzımanlı matkap olacaktır.Şanzıman, motor barındıran, motoru olan tüm cihaz ve makinelerde hız değişimi sağlayan dişliler topluluğu ve bu topluluğun içinde bulunduğu kaba denir. Şanzıman, motorun gücünü kontrollü olarak uygulamasını sağlar.

Matkap, delik oluşturma ve havşa açma işlemlerinde kullanılmak üzere dizayn edilmiş elektronik, kesici bir alettir. Yeni delik oluşturulmasında kullanıldığı gibi var olan deliği genişletme işleminde de kullanılır.

Endüstri sektöründe en önemli makinelerden birisi olan matkap, menşei itibariyle, seçim kriterlerinde Rus Malı sağlamlığı ve kalitesi açısından tercih edilir. Manuel kullanımı en aza indirilmiş, mekanik olan Rus Matkaplar kolda bulunan açı sayesinde kullanım kolaylığı sağlar. Rus Matkaplarda motor sayısı kapasitesi ile doğru orantılı olarak değişmektedir.Rus Matkaplar genellikle ağır tip matkaplardır. 5 motor olanlar kapasite olarak istenilen türdedir. Bunlar genellikle 45 ila 1400 devir aralığında çalışırlar. Tabla aşağıya ve yukarıya rahatça hareket edecek şekilde dizayn edilmiştir.

Delik Oluşturmada Kullanılan Matkap Tezgahları

• Masa Matkapları: Gövdesi küçük olduğu için masa ya da sehpa üzerine monte edilir. 20 mm’ye kadar delebilirler. Genellikle 400-3000 devir/dakika arasında çalışırlar.

• Sütunlu Matkap Tezgahları: Masa matkaplarından farklı olarak, kendisine ait bir alt tablası vardır. Kendi içinde iki kategoriye ayrılır; işlem sıralı matkap ve çok milli matkap olmak üzere.

• Radyal Matkap Tezgahları: Şekil olarak sütunlu matkaba benzer ise de ondan farklı olarak, radyal gövde sütun etrafında 360 derece dönebilme kapasitesine sahiptir.

• Yatay Delik Delme Tezgahları (Borwerk): Matkap milinin karşısında karşılık puntası vardır. Yine tabla kendi etrafında 360 derece dönebilir.

Rus malı olarak ithal edilen Rus Matkap kalitesi ve uzun yıllar sorunsuz iş görme kapasitesi ile rakiplerinden bir adım öndedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir