Sondaj Matkap Çeşitleri

Sondaj matkap çeşitleri, iki ana kategoride değerlendirilir.

  1. Roller ConeBits, diğer bir adı Tricone: Üç koniye sahip, dönerek ilerleyen konileri olan matkaplardır. Çıkarılabilen nozzle’lar sayesinde çamur çıkışı sağlanır.

Bu üç konili matkaplar kendi içinde ikiye ayrılır; çelik ve tungsten karpit dişili matkap olarak.

  1. FixedCutterBits: Maktabın dönme eylemi bir bütün olarak gerçekleşir, yani matkap bütün olarak döner.Fluid ya da Water Course olarak adlandırılan bölümden çamur çıkışı sağlanır.

Özelliklerine Göre Matkap Çeşitleri

• Başlıktaki dişili sayısına göre ise; iki çeneli matkap, üç çeneli matkap ve dört çeneli matkap olmak üzere üçe ayrılır.

• Sert zemin harici, yumuşak zeminlerde ve taneli formasyonlardakullanılan matkaplar genellikle, parmak matkap, balık kuyruğu matkap ve kanatlı matkaptır. Bu yüzeyler için bu üç matkap çeşidinden birisi ya da hepsi tercih edilebilir.

Yapım Materyallerine Göre Matkap Çeşitleri

• DiamondBits olarak adlandırılan elmas matkaplar, çelik bir gövde üzerine oturtulmuş yapay elmaslardan oluştuğu için bu adı almıştır. Daha hızlı ilerleme istenen, tek matkapla daha etkin sondaj yapabilme sağlayan matkap türüdür. Çok fazla baskıya, ağırlığa ihtiyaç duymadan çalışması, sapma oranının az olması tercih edilirliğini arttırır.Karot örnek alma konusunda uygunluk açısından birinci sırada olan matkap çeşidi elmas matkaptır.

İki çeşidi yaygın kullanım alanına sahiptir; dolu yüzlü polikristalin matkap ve kanatlı polikristalin matkap.

• Vidyeli Matkap, kesici yüzeyinde vidye taneleri bulunan, yumuşak zemin ve formasyonların delinmesinde kullanılan matkap çeşididir.

Kullandığı Enerjiye Göre Matkap Çeşitleri

• Elektrikli Matkap:Elektrik gücü ile çalışan matkap çeşidi olan bu matkap, darbeli ve darbesiz olmak üzere ikiye ayrılır.

• Şarjlı Matkap: Şarj edilerek kullanılan, kablosuz matkap çeşididir.

Havalı Matkap: Bir kompresör yardımı ile hava basıncının oluşması ile çalışan matkap çeşididir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir