Sondaj Matkap Fiyatları

Sondaj matkap fiyatları araştırması yaparken matkabın teknik özelliklerine, kullanılacak zemine, zemin sertlik derecesine, menşei ülkesine, kullanılacağı amaca, gövdenin materyaline, barındırdığı teknolojiye vb. gibi kriterleri göz önüne almak gerekir.

Sondaj matkaplarda çok geniş bir ürün yelpazesine, çok geniş bir fiyat yelpazesi eşlik eder. Bu geniş yelpazede Rus, Amerikan, İtalyan ve Macar sondaj matkapları birincil sıradadır.

Sondaj Matkap Fiyatlarına Etki Eden Unsurlar

Matkaplarda ilerleme, delme sırasında matkabın kendi ekseni doğrultusunda bir devirde almış olduğu yoldur. İlerleme, malzemenin cinsine, matkap malzemesine ve matkap çapına bağlıdır.

Matkaplarda kesme hızı, matkap üzerindeki bir noktanın dakikada aldığı yola denir ve metre ile ölçümlenir. Kesme hızı matkabın ve işlenen zeminin cinsi ile doğru orantılıdır.

Kesme hızını etkileyen unsurlar; matkap malzemesinin cinsi, deliğin yüzeyinin kalitesi, tezgah kapasitesi, zeminin cinsi, soğutma sıvısının aktivitesi, matkabın tipolojisi.

Sondaj matkap fiyatları oldukça geniş bir fiyat aralığında bulunmaktadır. Sondaj matkabının sahip olduğu her özellik, fiyatın buna paralel olarak artmasına neden olur. Fiyatı etkileyen bir diğer unsurda motor gücünün yüksekliğidir.

Sondaj matkabı yani Rock bit iki çeneli, üç çeneli ve dört çeneli matkap olarak genel bir ayırıma tabi tutulur. Bu ayırım fiyat ayırımını da beraberinde getirir.

Çok sert kaya formasyonlarında kullanılan elmas matkabın fiyatı ise, gerçekleştirdiği işleme paraleldir.

Kanatlı polikristalin elmaslı (PDC) matkap ve dolu yüzlü (PDC) matkap özellikle ısı sorunu olan derin sondajlarda kullanılır ve fiyat politikası da buna göre belirlenir.

Büyük delik açmak için kullanılan eksantrik matkap ve tünel matkabı da yaptığı işe göre fiyat skalasında bulunur.

Sondaj matkap fiyatlarıskalası sıfır ve ikinci el olmak üzere de geniş bir yelpazeye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir