Sondaj Uçları Fiyatları

Sondaj uçları fiyatları incelemesinde öncelikle, sondaj uçlarının neler olduğunu, sondajın ne olduğunu, sondaj makinesinin parçalarını ve sondajın tarihini incelemek gerekir.

Sondaj, özel makine ve ekipmanlar ile yeryüzünde her yöne, belli amaç uğrunda, silindir şeklinde delikler açma işlemidir.

Sondaj ilk olarak M.Ö. 2000’li yıllarda Çinliler tarafından yapılmıştır. Çinliler bambu kamışlarından yaptıkları düzenekle su çıkartmaya çalışmışlardır.

Sondaj Uçları Sınıflaması

Derinlikleri göz önüne alınarak yapılan sınıflamada sondajlar; çok sığ sondajlar, sığ sondajlar, derin sondajlar ve çok derin sondajlar olarak dörde ayrılır.

Açılan kuyunun çapına göre yapılan sınıflandırmada ise; dar çaplı sondajlar, geniş çaplı sondajlar ve çok geniş çaplı sondajlar olmak üzere üçe ayrılır.

Sondaj işleminde ilk aşama kazma işlemidir ve kazma işleminde sondaj makinesinin ucunda;

• Döner kazıcılar: Kazma eylemini kendi ekseni etrafında dönmek suretiyle yapar. Uç, sondaj matkabı (rock bit) ve karot matkabıdır.

• Kırıcılar: Darbeli sondaj işlemlerinde, formasyona hızlı bir şekilde çarparak, kırılarak kazılmasını kolaylaştırır. Uç, darbeli sondaj baltasıdır.

• Döner kırıcılar: Darbe oluşturarak, dönerek kıran kazıcılardır. Uç, havalı sondaj çekiçleridir.

• Sondaj dizisi:Bilfiil kazı yapmayan ama kazıcıların işlemlerine yardımcı olan ekipmanlardır.

• Deliciler: Matkaplar, kendi ekseni etrafında dönerek, baskı ve ağırlık oluşturarak kırar. Uç, balık kuyruğu matkaplar, çok kanatlı matkaplar, ikiçeneli matkaplar, üç çeneli matkaplar, dört çeneli matkaplar, elmas matkaplar, dolu yüzlü matkaplar, kanatlı polikristalin elmaslı matkaplar, eksantrik matkaplardır.

• Genişleticiler: Açılan bir sondaj deliğini genişletmek amacı ile kullanılırlar. Uç, taraklı genişleticiler, klavuzlu genişleticilerdir.

Sondaj uçları fiyat skalası oldukça geniş bir aralıkta seyreder. Uçların yapıldığı materyaller, kullanılacakları sondaj tipi, ucun fonksiyonu, özellikleri, sahip olduğu teknoloji, sondajın amacı sondajuçları fiyat belirlemesinde göz önüne alınan etmenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir